POLECAMY

DZIADKOWIE. EMOCJE I UCZUCIA - Urszula Kuncewicz-Jasińska i Aleksander Jasiński - Wydawnictwo ALULALU

“Dziadkowie. Emocje i uczucia” wydawnictwa Alulalu to świetna pozycja kształtująca rozwój emocjonalny i społeczny nie tylko najmłodszych, ale również starszych dzieci. To książeczka, która oprócz rewelacyjnej opowieści, poruszającej kwestie stereotypów i wynikających z nich oczekiwań, zawiera na brzegach stron niespotykane w innych książeczkach opisy emocji. Choć “Dziadkowie. Emocje i uczucia” to niedługa opowieść to prezentuje nam wachlarz łatwych i trudnych emocji. Przedstawiają nam je zarówno bohaterowie, jak i zamieszczone ilustracje, które w sposób wyraźny oddają stany emocjonalne postaci. Książka pomaga w opanowaniu nazewnictwa emocji oraz wspiera proces uczenia się powiązań między emocją, a jej ekspresją. Zamieszczone onomatopeje pobudzają wyobraźnie, a fabuła opowieści skłania do refleksji i kształtuje procesy poznawcze. “Dziadkowie. Emocje i uczucia” to książeczka, którą warto mieć w swojej biblioteczce i sięgać po nią w celach: rozrywkowych, rozwojowych i wychowawczych.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o ważności rozwoju kompetencji emocjonalnych już od najmłodszych lat to odsyłamy Cię do artykułu Psychotki Darii.

GĄSKA ZUZIA I PIERWSZA GWIAZDKA - Petr Horacek - Wydawnictwo BABARYBA

Książeczka „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” wydawnictwa Babaryba już od pierwszej chwili przykuwa uwagę ze względu na przepiękne ilustracje. Obrazy z pewnością działają na wyobraźnię i pozwalają poczuć zimowy klimat towarzyszący opisywanej historii. „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” może skraść serca młodszych dzieci, którzy razem z rodzicami będą śledzić jej losy i angażować się w proces czytania poprzez powtarzanie wyrazów naśladujących czynności czy odgłosy wydawane przez zwierzęta. Taka forma sprzyja rozwojowi mowy u młodszych dzieci, dzięki ćwiczeniom narządu mowy w czasie powtarzania wyrazów dźwiękonaśladowczych. 

Natomiast książka ta jest także odpowiednia dla „starszaków” ze względu na prosty i zrozumiały język zastosowany w opisach. Dużym atutem jest także możliwość czytania bajki w języku angielskim przez co książka ta będzie dobrą propozycją dla rodzin dwujęzycznych. 

Książeczka zachęca do licznych przemyśleń, ponieważ porusza tematykę wytrwałości w dążeniu do celu, podkreśla ważną wartość tworzącą magię świąt czyli spędzanie czasu z bliskimi. Opowieść tę można wykorzystać, aby razem z dziećmi rozpocząć dyskusję na temat świąt, emocji i marzeń towarzyszących nam w tym niezwykłym czasie 

Opisana historia jest wzruszająca, w pełni wciąga czytelnika w podróż i przeżycia głównej bohaterki, a także tworzy atmosferę, która zachęca, aby jak najczęściej powracać do lektury.

NAWYK NIEODWLEKANIA. PROSTE SPOSOBY POKONANIA PROKRASTYNACJI- Steve Scott - Wydawnictwo HELION

 „Zrobię to później…”, „nie teraz”, „jeszcze jest czas” – te słowa nie są nam obce i chyba każdemu z nas zdarzyło się odłożyć obowiązki lub inne ważne sprawy na później. Problem nieterminowego wywiązywania się z realizowania różnych zobowiązań stał się na tyle powszechny, że w psychologii ma swoją nazwę – jest to prokrastynacja.

Prokrastynacja jest to „tendencja utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia”. Tendencja, która choć niepozorna, może być tragiczna w swoich konsekwencjach. Skutkach, na które szczególną uwagę zwraca autor książki „Nawyk nieodwlekania – proste sposoby pokonania prokrastynacji” wydawnictwa Helion – S.J. Scott – który w dosyć kontrowersyjny sposób rozpoczyna swoje dzieło od przestrogi, mówiącej o tym, że prokrastynacja może zakończyć się… śmiercią, a sama książka może … uratować życie (czyli w pewnym stopniu może być traktowana jako lekarstwo na chorobę).

Oczywiście, w tym momencie warto rozróżnić prokrastynację /przed którą przestrzega autor/ od zwykłego przekładania realizacji obowiązków z powodu zmęczenia, czy też braku potrzebnych informacji. Prokrastynatorzy działają inaczej – zwlekają oni w sposób chroniczny, często tłumacząc swoje opóźnienia irracjonalnymi argumentami. Co więcej, bardzo często znajdują sobie inne zajęcia, aby tylko nie realizować przyjętych zobowiązań. Podłożem ich działania nie jest zmęczenie, brak danych czy po prostu lenistwo – u podstaw kryje się głównie lęk przed porażką lub niskie poczucie własnej wartości.

Norman A. Milgram wskazał na cztery aspekty, które są najbardziej charakterystyczne dla prokrastynacji: lęk przed niepowodzeniem, awersyjność wobec realizowanych działań, trudność w ustalaniu priorytetów i niska odporność na frustrację. Każdy z nich jest wystarczającym bodźcem wywołującym odwlekanie, zaś ich połączenie jest głównym powodem takiego działania.

Jak sobie z nimi radzić?

I tu pojawia się S.J. Scott ze swoją książką, w której czytelnik dostaje gotowe sposoby-rozwiązania. Autor nie tylko dokładnie opisuje mechanizm działania prokrastynacji i proponuje sprawdzone /w książce wielokrotnie przytaczane są badania empiryczne potwierdzające skuteczność działania!/ ćwiczenia, ale dzięki pierwszoosobowej narracji i bezpośrednim zwrotom do czytelnika wiedza wydaje się być przystępna i łatwo przyswajalna. Autor w naprawdę prosty i przede wszystkim zrozumiały sposób tłumaczy mechanizmy psychologiczne (np. „Przyszły Ty „– jako termin odwołujący się do konceptu podziału „Ja” zaproponowanego przez Higginsa na części realną, powinnościową i idealną).

Scott zachęca do ćwiczeń, daje dokładne instrukcje i, co najważniejsze, podsumowuje każde ćwiczenie dokładnym wyjaśnieniem i osobistą refleksją. Co więcej, zwraca uwagę na tematy, które na pierwszy rzut oka nie wiążą się ze sobą.

Książka „Nawyk nieodwlekania…” to kompendium wiedzy psychologiczno-motywacyjnych mechanizmów prokrastynacji i propozycja walki z trudnościami w ustalaniu priorytetów. Czytelnik spotka się w niej z informacjami na temat terapii poznawczo-behawioralnej, pozna schemat ustalania celów SMART (-> o celach SMART w swoim artykule pisała Psychotka Agata), czym jest gorąca i zimna empatia, dostanie sposoby działania, które można wprowadzić w życie „tu i teraz”,  jak również otrzyma dostęp do internetowej platformy ćwiczeniowej. 

NORO-1. PRZYGODY NIEZIEMSKIEGO PRZYJACIELA - Joanna Pstrągowska - Wydawnictwo GWP

„Noro-1. Przygody nieziemskiego przyjaciela” to wciągająca opowieść kształtująca umiejętności społeczno-emocjonalne, która może być dobrym wstępem do rozmowy o emocjach i codziennych doświadczeniach naszego dziecka.  Historia opowiada o robocie, który trafił na Ziemię z innej planety. Nie zna on ziemskich zwyczajów. Jest zaskoczony, że tak wiele informacji ludzie przekazują sobie za pomocą mimiki, gestów czy spojrzeń. Młody czytelnik wraz z robotem poznaje znaczenie różnych sytuacji społecznych, uczy się nazywać i rozpoznawać emocje na podstawie mimiki i sygnałów płynących z ciała. Dowiaduje się też, jak można sobie z nimi radzić. Lektura rozwija także umiejętności komunikacyjne, dzięki nauce rozumienia powiedzeń i przysłów.

Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa ciekawa oprawa graficzna oraz barwne ilustracje wewnątrz książki, które nawiązują do opowiadanej historii i ułatwiają jej zrozumienie. To, co wyróżnia tę książkę to przede wszystkich zadania znajdujące się na końcu każdego rozdziału. Część z nich ma formę pytań, które ułatwiają zapamiętanie najważniejszych informacji z lektury, inne odnoszą się do własnych doświadczeń dziecka lub pomysłów na wspólną zabawę dziecka z rodzicem lub przyjaciółmi. Zaproponowane aktywności pomagają w rozwijaniu umiejętności współpracy, naśladownictwa, odgrywania ról i rozumienia sytuacji społecznych. Na końcu lektury znajduje się także słowniczek, w którym znajdziemy wytłumaczenie powiedzeń, które mogą być dla dziecka niezrozumiałe.

Książka posiada patronat Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Polecana jest dla dzieci w wieku szkolnym, starszych przedszkolaków, a szczególnie dla dzieci z zespołem Aspergera. Może stanowić pomoc przy wspomaganiu rozwoju umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w zrozumieniu zachowań, uczuć i motywów działania innych osób, przez co czasami mogą się czuć trochę tak, jakby przybyli z innej planety. Dzięki bohaterowi książki znajdą wyjaśnienia dla niezrozumiałych sytuacji społecznych oraz lepiej poznają świat emocji. Serdecznie polecamy!

Więcej o zespole Aspergera możecie przeczytać tu: https://psychotki.pl/index.php/2021/02/16/zespol-aspergera-jakie-niesie-ze-soba-trudnosci/

PSYCHOLOGIA KOCHANIA - Piotr Olesiński - Wydawnictwo Difin

„Sztuka kochania jest w dużej mierze sztuką wytrwałości”   Ellis

ABC… miłości 

Relacje miłosne stanowią nieodzowną część życia człowieka. Często już na pierwszych stronach gazet znajdują się artykuły opisujące romanse celebrytów, książki romantyczne zalewają półki księgarni,
a w każdym filmie nie może zabraknąć choćby jednego miłosnego wątku. Z tego powodu nawiązanie relacji z drugą osobą traktuje się jako coś wszechobecnego i naturalnego. Wejście w związek wiąże się jednak z pojawieniem się mnóstwa pytań takich jak, dokąd zmierza ta relacja albo dlaczego związki różnią się między sobą.  

Z pewnością warto poszukać odpowiedzi z rzetelnych źródeł naukowych.  Taką pozycję stanowi „Psychologia kochania” Piotra Olesińskiego wydawnictwa Difin, która podejmuje zagadnienie miłości
z punktu widzenia psychologii. Czytelnik dowie się jakie są ogólne teorie dotyczące relacji miłosnych, jakie elementy składowe budują podstawy miłości. Dodatkowo przedstawiono pojęcie zdolności do kochania z punktu widzenia różnych paradygmatów, co pozwala na zobaczenie szerszego obrazu zagadnienia i wybrania własnej interpretacji. Bardzo ciekawy jest również rozdział porównujący relacje kobieco-kobiece, kobieco-męskie i męsko-męskie. Wszelkie przedstawione dane opierają się na dowodach naukowych, o czym może świadczyć bardzo bogata bibliografia, dzięki której osoby pragnące pogłębić swoją wiedzę mają dostęp do wielu sprawdzonych pozycji. Dokładnie są opisane przeprowadzone badania własne, które są podstawą zagadnień poruszanych w książce. 

Język książki opiera się na definicjach psychologicznych, jednak każde pojęcie mogące stanowić trudność dla osób niezwiązanych ściśle z tą nauką jest w zrozumiały sposób wyjaśniane. Liczne ciekawostki w tekście jak na przykład informacja o podobieństwie reakcji zakochania oraz jedzenia czekolady powodują urozmaicenie i możliwość lepszego zrozumienia opisywanych zjawisk odnosząc się do życia codziennego. 

Bardzo dużą zaletę książki stanowi opis dotyczący osób o mniejszościowej orientacji, co jeszcze często stanowi temat tabu. Informacje o związkach osób odmiennie zorientowanych może pozwolić na zrozumienie, że tak naprawdę nie ma istotnych różnic między różnymi typami związków miłosnych
i pokazać, co tak naprawdę stanowi prawdziwą istotę miłości.