“Miś i Ciemność” twórców Rabbit&Friends

Opublikowane przez Daria Kaźmierczyk - Romańczyk w dniu

Książka “Miś i Ciemność” opowiada o przygodach Misia, który bał się ciemności. Pewnego dnia Miś decyduje się zrobić prezent dla mamy, ale zanim zauważa – to robi się wokół niego ciemno. Miś czuje niepokój, jest spięty, martwi się i chce jak najszybciej znaleźć się w ramionach mamy. Z pomocą przychodzi mu nikt inny jak ciemność – z którą ostatecznie Miś się zaprzyjaźnia. 

Książka “Miś i Ciemność” to pozycja dotycząca jednego z najczęstszych lęków u dzieci – lęku przed ciemnością. Historia opowiedziana z perspektywy przerażonego misia jest bliższa dziecku, które doświadcza podobnych emocji. Dziecko uczy się wraz z misiem, jak sobie radzić z lękiem i ma możliwość doświadczenia tych emocji w sposób bezpieczny. Dziecko ma możliwość w każdym momencie zakończyć lekturę, albo poprosić dorosłego o towarzyszenie mu w czytaniu. Dzięki takiej możliwość zdystansowania się, dziecko ma szansę stopniowo zapoznawać się z sytuacją lękotwórczą, ale równocześnie zachowań kontrolę nad stopniem zanurzenia się w historię. 

Książka ta jest dobrą lekturą do aktywnego czytania wraz z rodzicem, a następnie prowadzenia rozmowy. Po przeczytaniu można wraz z dzieckiem narysować misia i wypisać co miś czuł, dlaczego to czuł, a następnie szukać innych sposobów radzenia sobie z lękiem. Dodatkowo Rabbit&Friends oferuje lampkę nocną identyczną jak miś w książce, którą możemy wykorzystać do odgrywania scenki. Możemy odwzorować historię Misia rysując wcześniej las, czy przygotowując scenografię. Taka forma może sprzyjać prowadzeniu trudnej dla dziecka rozmowy o lęku ponieważ będzie miała charakter atrakcyjnej zabawy w teatrzyk. A co więcej – lampka w kształcie dzielnego misia, który zaprzyjaźnił się z ciemnością może po prostu pomóc naszemu dziecku w próbie pokonywania własnego lęku w nocy! Natomiast sama lampka będzie nie tylko ozdobą pokoju, czy źródłem światła w nocy, ale przede wszystkim będzie wsparciem 😉 


Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie swoich studiów zrealizowałam 3 ścieżki specjalizacyjne: Psychologia Kliniczna i Zdrowia, Psychologia Kliniczna Dziecka oraz Psychologia Rodziny i Edukacji. Uzyskałam także uprawnienia pedagogiczne dla psychologów, a także uprawnienia terapeuty Treningu Umiejętności Społecznych oraz biblio i bajkoterapeuty. W trakcie studiów współpracowałam z Laboratorium Psychologii Małego Dziecka UJ w 3 projektach naukowych w roli pomocnika oraz samodzielnego badacza. Swoje doświadczenie zbierałam w trakcie praktyk i staży: w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi, liceum ogólnokształcącym, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, szpitalu psychiatrycznym oraz poradni psychologiczno - pedagogicznej. Obecnie prowadzę warsztaty edukacyjne dla dzieci w centrum kultury, a także pracuję na stanowisku psychologa szkolnego w szkole podstawowej oraz w poradni psychologiczno - pedagogicznej. Moje zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół tematyki psychologii rozwoju dziecka, psychoedukacji oraz social mediów. Do tej pory pracowałam wielokrotnie jako wolontariusz, koordynator różnych projektów społecznych oraz wychowawca na obozach dla dzieci. Moimi pasjami od zawsze był taniec towarzyski, grafika komputerowa oraz świat social media.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.