Warsztaty intymności – od teorii do praktyki

Opublikowane przez Oktawia Toman w dniu

Warsztaty intymności Agnieszki Szeżyńskiej (wyd. Otwarte) to pozycja obowiązkowa dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę związaną z edukacją seksualną. Dostarcza teoretycznych podstaw związanych z tematami takimi jak: seks, satysfakcja z seksu, fantazje seksualne i jak sam sam tytuł wskazuje – intymnością. Jednak nie rozumianą jedynie jako życie łóżkowe, ale właśnie komunikację i budowanie więzi, zarówno z partnerem jak i samym sobą. A to za sprawą ćwiczeń praktycznych zaproponowanych przez autorkę. 

Każdy rozdział zawiera część opisową, po której następują zadania do wykonania, są to ćwiczenia różnego typu, m. in. myślowe i behawioralne, wymagające zastanowienia się, rozmowy a następnie wprowadzenia tych zmian w życie. Co ważne, nie ograniczają się one wyłącznie do par, można je równie dobrze wykonywać samemu. Świetnym pomysłem będzie powtarzanie ich co jakiś czas, by zobaczyć, jak zmienia się nie nasze podejście! 

Rozwiązywanie tych zadań w parze (lub samemu) pozwala na rozpoznanie swoich i partnera potrzeb, jest okazją do szczerego wyrażenia swojego zdania. 

To, co uważam za za ogromną zaletę, oprócz łączenia teorii z praktyką, to nieoceniające i wspierające podejście autorki. Wyraża się ono nie tylko w przystępnym języku, ale przede wszystkim w zrozumieniu potrzeb i problemów kobiet i mężczyzn. Informacje w książce nie są jakimiś odkrywczymi, są to w dużej mierze podstawy, jednakże w żaden sposób autorka nie daje odczuć, że brak tych podstaw jest czymś złym. Rzeczą ludzką jest nie wiedzieć. 

Książkę tę polecam zwłaszcza osobom poszukujących rzetelnych informacji i chcących poznać podstawy edukacji seksualnej i relacji, ale wydaje mi się, że dla osób obytych w temacie może wydawać się odtwórcza. Jednak pomimo to jest świetnym narzędziem pracy w gabinecie z klientami. 

O seksie wiemy tyle, ile się nauczyliśmy. Nikt nie rodzi się z tą wiedzą, zdobywamy ją poprzez doświadczenie, a już zwłaszcza o czerpaniu przyjemności z intymności. Tego w szkołach nie uczą, ale Warsztaty intymności już tak. 


Oktawia Toman

Oktawia Toman

Ukończyłam psychologię ze specjalnością kliniczną i zdrowia w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie studiów redagowałam Czasopismo Studentów Psychologii STIMULUS. Brałam udział w wolontariacie w szpitalu na oddziale geriatrycznym w projekcie Zdrowy Kontakt. Doświadczenie zdobywałam w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Lublińcu, a także na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym Szpitala im. J.Babińskiego w Krakowie. Ukończyłan także szkolenie z zakresu Uzależnień Behawioralnych. Moje główne obszary zainteresowań to seksuologia, Język i Kultura Głuchych oraz psychoedukacja. Uwielbiam gotować, a czas najlepiej spędzam przy kawie i książce. ,,Nie rezygnuj z marzeń.(...) Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne." Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.