„Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście” wydawnictwo Sensus

Opublikowane przez Daria Kaźmierczyk - Romańczyk w dniu

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, ile czasu dziennie poświęcasz na wszelkiego rodzaju social media? Czy zaraz po przebudzeniu jako pierwsze sprawdzasz telefon i wszystkie powiadomienia? A może po pracy w ramach odpoczynku włączasz telewizor w celu zaktualizowania informacji o świecie… W tym wszystkim co robisz, we wszystkich aktywnościach uruchamiasz olbrzymią artylerię działań w twoim mózgu. Dlatego nadszedł czas na odpoczynek – a dosadniej mówiąc; na detoks mózgu.

“Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście” wydawnictwa Sensus to książka stworzona przez ojca i syna, którzy są lekarzami. Oparli oni treści książki na informacjach z wielu lat praktyki, doświadczeń, ale także obserwacji i wiedzy z zakresu medycyny. W książce tej dowiadujemy się o tym jak funkcjonuje nasz mózg – ale opisy te nie są wykładami z anatomii człowieka. To opisy tego co istotne i ważne, a przedstawione w sposób zrozumiały dla człowieka nie-lekarza. 

Autorzy opisują w książce duży problem współczesnego świata, nazwany przez nich syndromem oddzielenia. Jest to zjawisko w którym człowiek cierpi na przewlekłe stany zapalne (wynik diety i chronicznego stresu), oczekuje natychmiastowej nagrody, zawiera niekorzystne relacje, działa impulsywnie, często nieracjonalnie a w tym wszystkim – doskwiera mu samotność. Może się nam wydawać, że to “bzdety”, że to niemożliwe… Ale kiedy przeanalizujemy to, jak wygląda obecnie nasze życie to zauważamy, że więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach niż na łonie natury, jemy szybko i nie zwracamy uwagi na jakość posiłku, duża część naszych relacji opiera się na kontakcie wirtualnym, a poszukując różnych informacji sięgamy automatycznie do komputera czy telefonu… 

W książce poruszony jest ważny problem uzależnienia od internetu, które choć nie jest jeszcze umieszczone w ICD – 10 czy DSM – 5 (międzynarodowe klasyfikacje chorób) to uzależnienie to stanowi rzeczywisty problem. Autorzy powołują się na badania naukowe przeprowadzone w Chinach czy Stanach Zjednoczonych, które pokazały, że grupą społeczeństwa w której problem uzależnienia jest największy są ludzi młodzi – tak zwane pokolenie millenialsów (urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku).

Książka ta jest bardzo dobrym “uświadamiaczem” ponieważ pokazuje nam, jak nasze codziennie aktywności, np. słuchanie wiadomości, surfowanie po Internecie czy jedzenie cukierka wpływa na nasz mózg. Autorzy postulują zmianę naszych nawyków i podchodzenie do życia bardziej świadomie. Na końcu książki proponują oni 10 – dniowy program detoksu mózgu wraz z ciekawymi przepisami, która bazując na naturalnych składnikach mają wpłynąć pozytywnie na nasz organizm. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to “poradnik który zmienia życie” to zdecydowanie nie jest to ten typ monologu. Książka ta przede wszystkim uświadamia i uwrażliwia nas na problemy, podaje rzetelne źródła i istotną wiedzę, ale daje wybór. Można żyć dalej, można prowadzić swoje życie tak jak do tej pory – albo można coś zmienić. “Odbyć detoks” i sprawdzić czy nasz mózg, a tym samym nasze relacje, efektywność i myślenie się polepszy. Zdecydowanie polecamy! 


Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie swoich studiów zrealizowałam 3 ścieżki specjalizacyjne: Psychologia Kliniczna i Zdrowia, Psychologia Kliniczna Dziecka oraz Psychologia Rodziny i Edukacji. Uzyskałam także uprawnienia pedagogiczne dla psychologów, a także uprawnienia terapeuty Treningu Umiejętności Społecznych oraz biblio i bajkoterapeuty. W trakcie studiów współpracowałam z Laboratorium Psychologii Małego Dziecka UJ w 3 projektach naukowych w roli pomocnika oraz samodzielnego badacza. Swoje doświadczenie zbierałam w trakcie praktyk i staży: w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi, liceum ogólnokształcącym, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, szpitalu psychiatrycznym oraz poradni psychologiczno - pedagogicznej. Obecnie prowadzę warsztaty edukacyjne dla dzieci w centrum kultury, a także pracuję na stanowisku psychologa szkolnego w szkole podstawowej oraz w poradni psychologiczno - pedagogicznej. Moje zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół tematyki psychologii rozwoju dziecka, psychoedukacji oraz social mediów. Do tej pory pracowałam wielokrotnie jako wolontariusz, koordynator różnych projektów społecznych oraz wychowawca na obozach dla dzieci. Moimi pasjami od zawsze był taniec towarzyski, grafika komputerowa oraz świat social media.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.