„Owocoemocje. Czyli jak się czujesz w swojej skórze?”

Opublikowane przez Daria Kaźmierczyk - Romańczyk w dniu

O emocjach w ostatnich latach mówimy coraz częściej i coraz głośniej – co jest bardzo ważne. Natomiast najczęściej książki o emocjach opowiadają o losach bohaterów doświadczających sytuacji życiowych, które wywołują różne emocje. Natomiast w przypadku pozycji wydawnictwa Babaryba: „Owocoemocje. Czyli jak się czujesz w swojej skórze?” głównymi bohaterami są owoce i warzywa. W książce zawarte są autentyczne zdjęcia owoców i warzywa z wyciętymi minkami, oczami w postaci groszków wraz z krótkimi, zabawnymi rymowankami do każdej grafiki. Dzięki tej przystępnej, a jednocześnie ciekawej formie, możliwe jest uczenie o emocjach na podstawie wyrazów „twarzy” a także nauki nazewnictwa.

W książce przedstawione są konkretne sytuacje wywołujące trudne emocje. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie rozmowy z dzieckiem, np. w kontekście nasze odczucia, kiedy ktoś się spóźnia, ktoś nas atakuje czy w sytuacji współodczuwania emocji innych. Tutaj warto wspomnieć o normalizowaniu różnych emocji – wstydu, lęku czy złości, które są nam równie potrzebne jak radość czy ekscytacja. W książce podkreślone jest to, jak ważne jest umiejętne rozpoznawania emocji w celu adekwatnego reagowania, by np. udzielić wsparcia czy pomocy.

Książka ta jest ciekawą alternatywą na rynku czytelniczym ze względu na swoją formę. Natomiast zdecydowanie lepiej wspomoże naukę o emocjach u dzieci bez trudności rozwojowych, jak np. w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dla dzieci mających duże trudności w rozpoznawaniu emocji obrazki owoców i warzyw mogą być nie do końca zrozumiałe i dlatego u nich zalecane byłoby korzystanie z pomocy opartych na obrazkach twarzy ludzkich. Niemniej jednak – serdecznie polecamy!  


Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Daria Kaźmierczyk - Romańczyk

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie swoich studiów zrealizowałam 3 ścieżki specjalizacyjne: Psychologia Kliniczna i Zdrowia, Psychologia Kliniczna Dziecka oraz Psychologia Rodziny i Edukacji. Uzyskałam także uprawnienia pedagogiczne dla psychologów, a także uprawnienia terapeuty Treningu Umiejętności Społecznych oraz biblio i bajkoterapeuty. W trakcie studiów współpracowałam z Laboratorium Psychologii Małego Dziecka UJ w 3 projektach naukowych w roli pomocnika oraz samodzielnego badacza. Swoje doświadczenie zbierałam w trakcie praktyk i staży: w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi, liceum ogólnokształcącym, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, szpitalu psychiatrycznym oraz poradni psychologiczno - pedagogicznej. Obecnie prowadzę warsztaty edukacyjne dla dzieci w centrum kultury, a także pracuję na stanowisku psychologa szkolnego w szkole podstawowej oraz w poradni psychologiczno - pedagogicznej. Moje zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół tematyki psychologii rozwoju dziecka, psychoedukacji oraz social mediów. Do tej pory pracowałam wielokrotnie jako wolontariusz, koordynator różnych projektów społecznych oraz wychowawca na obozach dla dzieci. Moimi pasjami od zawsze był taniec towarzyski, grafika komputerowa oraz świat social media.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.