Prezent idealny – a co to takiego?
Przeczytanie artykułu zajmuje od 3 – 5 minut.
Zbliżające się święta to wizja czasu dzielonego z naszymi bliskimi, jak i okazja do zostania obdarowanym prezentami. To właśnie ta myśl rozpoczyna sezon na: “co chcesz dostać na święta?”. Z jednej strony oczekujemy, że ktoś podpowie nam co chciałby dostać, a z drugiej strony chcielibyśmy zaskoczyć tę osobę. Jednak to co zawsze chcemy znaleźć to prezent idealny! Taki, który na pewno spodoba się naszemu bliskiemu i spełni wszystkie jego oczekiwania. Jednak – czy taki prezent istnieje? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Wymiana prezentów to podstawa
Badania nad procesem wymiany prezentów zostały przeprowadzone przez francuskiego antropologa i socjologa Marcela Maussa. Badacz ten sprawdzał proces wymiany darów między starożytnymi cywilizacjami i na tej podstawie orzekł, że proces wymiany to samonapędzający się system. W systemie tym wyróżniamy 3 elementy towarzyszące każdej wymianie: obowiązek dawania, przyjmowania i wzajemności. Dawanie prezentów sprzyja budowaniu więzi, przyjmowanie ich oznacza przyjazne stosunki (bo odmowa mogłaby zostać odebrana jako postawa wroga) a wzajemność napędza cały system: “Skoro on mi dał prezent, to ja muszę dać jemu”.
Wymiana realizuje nasze potrzeby
Dostawanie prezentów jest przyjemnym doświadczeniem, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Natomiast samo dawanie również może takie wywołać. Dawanie prezentów wiąże się z realizacją potrzeb wyższego rzędu o których wspomina Maslow: potrzeba przynależności, szacunku i uznania, a nawet i samorealizacji.
Kiedy dajemy prezent to utrwalamy nasze więzi i związki z innymi ludźmi (potrzeba przynależności), dodatkowo pokazujemy swój prestiż i pozycję społeczną obdarowując kogoś (potrzeba szacunku i uznania), a dodatkowo zaspokajamy swoje ambicje, kiedy spełniamy czyjeś marzenie (potrzeba samorealizacji).
Motywacje do wymiany
Tak jak na co dzień w życiu, tak i w procesie kupowania prezentów towarzyszy nam motywacja. Natomiast u każdego z nas może ona mieć inny charakter. Kiedy koncentrujemy się na wywołaniu szczęścia u obdarowywanego (“Zawsze marzyła o portfelu Korsa to się ucieszy”) mówimy o motywacji altruistycznej, natomiast kiedy myślimy o wzmocnieniu swojej pozycji, a w związku z tym i prestiżu (“Kupię jej portfel Korsa, bo mnie stać”) to kieruje nami motywacja agonistyczna. Dlatego trudniej wybrać dobry prezent kiedy towarzyszy nam motywacja skoncentrowana na nas, a nie naszych bliskich.
6 warunków prezentu idealnego
Badacze Russel W. Belk i John F. Sherry wskazują na 6 cech, które muszą spełnić prezenty aby być idealne:
- Konieczne poświęcenie – aby prezent był idealny obdarowujący musi dokonać wyrzeczeń i poświęcenia. Może ono mieć charakter finansowy, kiedy decydujemy się na zakup droższego produktu który spełni oczekiwania, albo poświęcenie energii czy czasu potrzebnego na znalezienie prezentu.
- Wywołanie radości – skoro prezent ma się spodobać obdarowywanemu to musimy kierować się motywacją altruistyczną. Zatem idealny prezent będzie altruistyczny, bezinteresowny i ukierunkowany na wywołany przyjemności.
- Prezent jest dobrem luksusowym – nie oznacza to, że musi być on bardzo drogi. Pojęcie luksusu opisuje prezent, który nie jest obdarowywanemu niezbędny do życia, a on sam mógłby się bez niego obyć. Dlatego prezent ten zaspokaja potrzeby wyższego rzędu – dzięki temu prezentowi obdarowany ma się czuć wyjątkowy.
- Prezent dopasowany – dobieramy prezent do aktualnego stanu osoby obdarowanej. Bierzemy pod uwagę jej wiek, zainteresowania i gusta. Bardzo ważne jest także uwzględnienie relacji jaka łączy nas z daną osobą – bo zupełnie inny prezent kupimy żonie, a inny koleżance z pracy.
- Zaskoczenie prezentem – to ważny aspekt związany nie z samym zaskoczeniem otrzymania prezentu, ale tym co dostaliśmy. Aby zarówno prezent był zaskoczeniem, ale i spełnieniem oczekiwań warto przez cały rok słuchać i zapisywać to o czym marzy obdarowywana osoba 😉
- Prezent wywołuje radość – po reakcji osoby obdarowanej widzimy czy trafiliśmy z prezentem. Dlatego pamiętajmy, że to nie nam prezent ma sprawiać radość, a sama czynność obdarowywania!
Kiedy już wiesz jaki powinien być prezent idealny nie pozostało nic innego jak dokonanie zakupu. Jednak pamiętaj – prezent nie musi być bardzo drogi, ważne jest to aby uwzględnić przede wszystkim gust obdarowywanego.
0 Komentarzy