Otoczeni psychologią

Opublikowane przez Agata Welzandt w dniu

Przeczytanie tego artykułu zajmuje od 3 do 5 minut.

Psychologia obecna jest w każdym obszarze naszego życia i często te miejsca nie są tak oczywiste, jak nam się wydaje. Jak na przykład można połączyć psychologię z tresurą zwierząt? Albo dlaczego malując mieszkanie warto znać pewne psychologiczne wskazówki? Czemu w różnych sytuacjach inaczej odczuwam ból? W jaki sposób wpływać na działanie swojego mózgu?

Skinner, który jest czołowym przedstawicielem behawioryzmu jako jeden z pierwszych zauważył, że za pomocą dobrze dobranych technik treningu opartego na wzmocnieniach można nauczyć zwierzęta wykonywania pewnych czynności szybciej i z mniejszym wysiłkiem niż metodami tradycyjnie stosowanymi przez treserów. Obecnie niektóre uczelnie oferują studia na kierunku „Behawiorystyka zwierząt”, którą należy tłumaczyć jako naukę próbującą zrozumieć przyczyny pewnych zachowań, jak również dbającą o dobrostan zwierząt i efektywną relację człowiek-zwierzę.

Jak się okazuje we współczesnym świecie ważną, a jeszcze niedocenianą rolę pełnią  kolory. Potrafią one wzmacniać lub osłabiać siłę przekazu, ale także oddziaływać na nastrój
i zachowanie ludzi. Jak wskazują badania barwy mają duże znaczenie w koloryzacji wnętrz. Uważa się, że barwy cięższe powinny znajdować się pod barwami lżejszymi, taki zabieg zapewnia poczucie równowagi, które przy odmiennym układzie mogłoby zostać zaburzone. Warto zatem przy następnym remoncie mieszkania dobrze zastanowić się nad doborem odpowiednich kolorów ścian.

Psychologia bólu to właśnie ta dziedzina, która zgłębia wiedzę na temat m.in. efektu placebo (poprawa funkcjonowania pod wpływem substancji/terapii wykazującej działanie obojętne). Okazuje się, że ból nie jest zależny wyłącznie od odniesionych obrażeń, a na jego odczuwanie wpływają dodatkowe czynniki, takie jak: wcześniejsze doświadczenia, znaczenie sytuacji czy kultura. Wyniki badań wskazują, że samo obserwowanie innej osoby w bólu aktywuje niektóre obszary mózgu związane z bólem, co ciekawe taka aktywacja jest silniejsza, gdy obserwuje się bliską osobę.

Kolejnym z obszarów stosowania psychologii jest Biofeedback rozumiany, jako otrzymywanie informacji zwrotnej o procesach zachodzących w ciele. Wykorzystuje się go do celów terapeutycznych, leczniczych i treningowych. Może być stosowany u osób
w różnym wieku, zarówno zdrowych, jak i cierpiących na różne zaburzenia np. padaczkę, ADHD. Wraz z trwaniem sesji treningów pacjent uczy się kontrolować pewne reakcje i stany fizjologiczne.

 Psychologia jest z pewnością fascynującą nauką ze względu na swoją wszechstronność. Wyniki badań, wskazówki uzyskane dzięki specjalistom można stosować w życiu codziennym. We wszystkich obszarach można znaleźć choć cząstkę psychologii.

Artykuł powstał na podstawie:

Bąbel, P. (2006). Placebo i nocebo. Próba integracji. Przegląd Psychologiczny, 49 (2), 141- 156.

 Melzack, R. i Wall, P.D. (2006). Tajemnica bólu. Kraków: WAM.

Pryor, K. (2004). Najpierw wytresuj kurczaka. Nowe metody pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań, dzięki którym poradzisz sobie z kurczakiem, delfinem, psem, koniem, kotem, dzieckiem, współmałżonkiem, a nawet z samym sobą. Poznań: Media Rodzina.

Tatarska, J. (2013). Rola koloru w reklamie prasowej. W:  Reklama wizualna, (Red.) A. Wiśniewska i A. Frontczak, Warszawa: Wyższa Szkoła Promocji.

Walkowiak, H. (2015). EEG biofeedback: charakterystyka, zastosowanie, opinie specjalistów. Studia Edukacyjne, 36, 307-325.


Agata Welzandt

Agata Welzandt

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do moich specjalności należy psychologia kliniczna i zdrowia oraz psychologia sportu, którą realizowałam na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W trakcie studiów działałam w kole naukowym, byłam członkiem zespołów badawczych  oraz wolontariuszem w projekcie „Zdrowy kontakt” w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Umiejętności praktyczne rozwijałam podczas praktyk w różnych placówkach, takich jak: szkoły, przedszkola, szpitale, poradnie, placówki terapeutyczne oraz klub sportowy. Od września rozpoczynam pracę jako psycholog szkolny w jednej z krakowskich szkół podstawowych. Szczególnie interesuję się: psychologią sądową, zagadnieniami związanymi z edukacją i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, samoregulacją zachowań oraz motywacją w sporcie. Uwielbiam brać udział w wydarzeniach sportowych, czytać książki fantastyczne i spotykać się ze znajomymi.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.