Świat jest piękny…

Opublikowane przez Agata Welzandt w dniu

Przeczytanie artykułu zajmuje około 3 minuty

Kiedy ostatnio zatrzymaliście się, żeby posłuchać śpiewu ptaków, popatrzeć na kwitnące kwiaty, rozwijające się wiosenne listki, zastanawialiście się jak szybko zmienia się przyroda
w Waszym otoczeniu? Odpowiecie – Jak to? Kiedy? Nie mam czasu, muszę…

W dzisiejszych czasach gonimy za rzeczami materialnymi, żyjemy w wielkim pośpiechu, chcemy się doskonalić, czasem osiągać wymarzone cele ogromnym kosztem.

 O próbie przejęcia przez ludzi kontroli nad naturą w dążeniu do osiągania większych korzyści możemy zastanowić się, biorąc w ręce „Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna”. W celu ułatwienia sobie życia, przyspieszenia wykonywania czynności nie zwraca się uwagi na przyrodę i jej naturalne funkcjonowanie, a prowadzi się działania dla własnych egoistycznych korzyści. Nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje wokoło, będąc pochłoniętym sprawami życia codziennego.

Co można zrobić, żeby choć na chwilę jako jednostka pochylić się nad problemem i wdrożyć działania mogące zatrzymać nieustanny pęd?

Zwłaszcza w trakcie sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, a więc pandemii, ważne jest, żeby zrobić sobie przystanek, na zauważenie jak ważne jest spotykanie się z innymi ludźmi, wolność, możliwość wyjścia na zewnątrz czy też swobodnego oddechu. Obcowanie z naturą przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Natura pomaga się zrelaksować, spowolnić oddech i wyciszyć myśli.

Istnieje wiele sposobów na znalezienie chwili na odpoczynek. Jednym z nich jest Mindfulness czyli trening uważności. Uważność polega na skupieniu uwagi na doznaniach płynących zarówno z ciała, jak i ze zmysłów. Nie myśleć o problemach przyszłości lub wspominać przeszłości, a całkowicie zanurzyć się w chwili obecnej.

Zastanów się, czy są takie chwile, w których myślisz sobie, że nie masz już sił, że potrzebujesz przerwy i chwili dla siebie? W takim momencie przeciążenia warto zwrócić uwagę na otocznie dookoła, wdychać zapach świeżo skoszonej trawy, spoglądać na zwierzęta, zanurzyć dłoń
w kałuży- dać całkowicie pochłonąć się naturalnemu otoczeniu.

Warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na docenienie piękna otaczającego świata
i zauważeniu, jak ważną rolę pełni w naszym życiu.

Głębszym przemyśleniom z pewnością posłuży książka wydawnictwa Wrażlive  „Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna”.


Agata Welzandt

Agata Welzandt

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do moich specjalności należy psychologia kliniczna i zdrowia oraz psychologia sportu, którą realizowałam na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W trakcie studiów działałam w kole naukowym, byłam członkiem zespołów badawczych  oraz wolontariuszem w projekcie „Zdrowy kontakt” w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Umiejętności praktyczne rozwijałam podczas praktyk w różnych placówkach, takich jak: szkoły, przedszkola, szpitale, poradnie, placówki terapeutyczne oraz klub sportowy. Od września rozpoczynam pracę jako psycholog szkolny w jednej z krakowskich szkół podstawowych. Szczególnie interesuję się: psychologią sądową, zagadnieniami związanymi z edukacją i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, samoregulacją zachowań oraz motywacją w sporcie. Uwielbiam brać udział w wydarzeniach sportowych, czytać książki fantastyczne i spotykać się ze znajomymi.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.