W poszukiwaniu przyjemności z seksu

Opublikowane przez Oktawia Toman w dniu

Przeczytanie artykułu zajmuje od 3 – 5 minut

Dążenie do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, a w związku z tym podejmowanie rozmaitych aktywności seksualnych prowadzących do realizacji potrzeb seksualnych, są istotnym czynnikiem rozwoju seksualnego człowieka.

Rozwój psychoseksualny trwa od narodzenia i trwa aż do dorosłości i jest płynny. Oznacza to, że preferencje seksualne mogą zmieniać się w ciągu życia. Podejmowanie czynności seksualnych umożliwiających osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest sposobem na redukowania napięcia psychofizycznego – potrzeby seksualnej. Może być ona realizowana poprzez aktywności seksualne różnego rodzaju: seks, masturbację lub fantazjowanie, niekoniecznie kończące się orgazmem lub seksualną stymulacją. Jednak wymienione tutaj sposoby nie wyczerpują w pełni możliwości zaspokajania swojej potrzeby seksualnej – w seksie (i masturbacji) wszystko jest dozwolone! Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Nie ma określonych „prawidłowych” sposobów osiągania satysfakcji seksualnej.  Jest jednak jeden warunek: zachowania te nie mogą powodować cierpienia i krzywdy u danej osoby lub osób uczestniczących w relacji (chyba, że za świadomą zgodą wszystkich!), dlatego też ze względu na brak świadomej zgody i wyrządzanie krzywdy za zaburzenia preferencji seksualnych można uznać :

  • pedofilię – współżycie z osobami przed wiekiem dorastania
  • zoofilię – współżycie ze zwierzętami
  • nekrofilię – współżycie ze zmarłymi.

Zaburzeniami natomiast nie są:

  • homoseksualność – pociąg seksualny i/lub romantyczny do osób tej samej płci
  • biseksualność  – pociąg seksualny/i romantyczny zarówno do swojej płci jak i płci przeciwnych
  • aseksualność – brak pociągu seksualnego do innych osób
  • fantazje – na temat gwałtów, przemocy, bycia zdominowanym (nie oznacza to chęci realizacji ich na żywo)
  • Swinging/ poliamoria – współżycie lub pozostawanie w związku seksualnym i/lub romantycznym z więcej niż jedną osobą na raz.

Realizacja potrzeb seksualnych i uzyskanie satysfakcji seksualnej zostało uznane przez WHO1 za prawo seksualne, będące niezbędne do osiągnięcia zdrowia seksualnego. Przez wiele lat lekarze, seksuolodzy i psycholodzy skupiali się wyłącznie na badaniu potrzeb seksualnych mężczyzn, kobiety były pomijane. Ostatnio głośniej mówi się o tym, że po pierwsze seks nie służy wyłącznie do rozmnażania, ale także do osiągania przyjemności. Po drugie, że kobiety lubią go uprawiać, masturbować się i … że większość z nich nie jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a część z nich w ogóle nie osiąga orgazmu! Kobiety (i mężczyźni) nie wiedzą, jak to zrobić, bo nikt ich tego nie nauczył, nikt o tym nie rozmawiał. Pisania i czytania uczą nas w szkole, a o czerpaniu przyjemności z obcowania z własnym ciałem nikt nie mówi.

Dla wszystkich tych kobiet, ale nie tylko powstała książka Dużo orgazmów proszę wyd. Prószyński i S-ka. Autorki świetnie tłumaczą, jak wygląda życie seksualne kobiet naprawdę, z czego wynikają nierówności w seksie pomiędzy kobietami i mężczyznami, czym jest orgazm i jak go osiągnąć. Przytoczone są tam najnowsze naukowe dane na temat seksualności kobiet, a oprócz tego zostały opisane historie kobiet i ich droga do osiągania przyjemności z seksu. 

Grafika: wayhomestudio


Oktawia Toman

Oktawia Toman

Ukończyłam psychologię ze specjalnością kliniczną i zdrowia w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie studiów redagowałam Czasopismo Studentów Psychologii STIMULUS. Brałam udział w wolontariacie w szpitalu na oddziale geriatrycznym w projekcie Zdrowy Kontakt. Doświadczenie zdobywałam w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Lublińcu, a także na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym Szpitala im. J.Babińskiego w Krakowie. Ukończyłan także szkolenie z zakresu Uzależnień Behawioralnych. Moje główne obszary zainteresowań to seksuologia, Język i Kultura Głuchych oraz psychoedukacja. Uwielbiam gotować, a czas najlepiej spędzam przy kawie i książce. ,,Nie rezygnuj z marzeń.(...) Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne." Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.