W poszukiwaniu przyjemności z seksu
Przeczytanie artykułu zajmuje od 3 – 5 minut
Dążenie do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, a w związku z tym podejmowanie rozmaitych aktywności seksualnych prowadzących do realizacji potrzeb seksualnych, są istotnym czynnikiem rozwoju seksualnego człowieka.
Rozwój psychoseksualny trwa od narodzenia i trwa aż do dorosłości i jest płynny. Oznacza to, że preferencje seksualne mogą zmieniać się w ciągu życia. Podejmowanie czynności seksualnych umożliwiających osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest sposobem na redukowania napięcia psychofizycznego – potrzeby seksualnej. Może być ona realizowana poprzez aktywności seksualne różnego rodzaju: seks, masturbację lub fantazjowanie, niekoniecznie kończące się orgazmem lub seksualną stymulacją. Jednak wymienione tutaj sposoby nie wyczerpują w pełni możliwości zaspokajania swojej potrzeby seksualnej – w seksie (i masturbacji) wszystko jest dozwolone! Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.
Nie ma określonych „prawidłowych” sposobów osiągania satysfakcji seksualnej. Jest jednak jeden warunek: zachowania te nie mogą powodować cierpienia i krzywdy u danej osoby lub osób uczestniczących w relacji (chyba, że za świadomą zgodą wszystkich!), dlatego też ze względu na brak świadomej zgody i wyrządzanie krzywdy za zaburzenia preferencji seksualnych można uznać :
- pedofilię – współżycie z osobami przed wiekiem dorastania
- zoofilię – współżycie ze zwierzętami
- nekrofilię – współżycie ze zmarłymi.
Zaburzeniami natomiast nie są:
- homoseksualność – pociąg seksualny i/lub romantyczny do osób tej samej płci
- biseksualność – pociąg seksualny/i romantyczny zarówno do swojej płci jak i płci przeciwnych
- aseksualność – brak pociągu seksualnego do innych osób
- fantazje – na temat gwałtów, przemocy, bycia zdominowanym (nie oznacza to chęci realizacji ich na żywo)
- Swinging/ poliamoria – współżycie lub pozostawanie w związku seksualnym i/lub romantycznym z więcej niż jedną osobą na raz.
Realizacja potrzeb seksualnych i uzyskanie satysfakcji seksualnej zostało uznane przez WHO1 za prawo seksualne, będące niezbędne do osiągnięcia zdrowia seksualnego. Przez wiele lat lekarze, seksuolodzy i psycholodzy skupiali się wyłącznie na badaniu potrzeb seksualnych mężczyzn, kobiety były pomijane. Ostatnio głośniej mówi się o tym, że po pierwsze seks nie służy wyłącznie do rozmnażania, ale także do osiągania przyjemności. Po drugie, że kobiety lubią go uprawiać, masturbować się i … że większość z nich nie jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a część z nich w ogóle nie osiąga orgazmu! Kobiety (i mężczyźni) nie wiedzą, jak to zrobić, bo nikt ich tego nie nauczył, nikt o tym nie rozmawiał. Pisania i czytania uczą nas w szkole, a o czerpaniu przyjemności z obcowania z własnym ciałem nikt nie mówi.
Dla wszystkich tych kobiet, ale nie tylko powstała książka Dużo orgazmów proszę wyd. Prószyński i S-ka. Autorki świetnie tłumaczą, jak wygląda życie seksualne kobiet naprawdę, z czego wynikają nierówności w seksie pomiędzy kobietami i mężczyznami, czym jest orgazm i jak go osiągnąć. Przytoczone są tam najnowsze naukowe dane na temat seksualności kobiet, a oprócz tego zostały opisane historie kobiet i ich droga do osiągania przyjemności z seksu.
Grafika: wayhomestudio
0 Komentarzy