Psychologiczne aspekty snu – eksperyment w jaskini

Opublikowane przez Oktawia Toman w dniu


Naszą aktywność w ciągu dnia wyznaczają cykl dobowy . Trwa on 24 godziny, kiedy to dzień i noc informują nas o tym, ze należy wstać lub się położyć. Najważniejszym elementem jest światło, to ono powoduje, że się budzimy lub zasypiamy. Pomaga nam w tym także obecność zegarów. Z rytmem dobowym związane są także zmiany w naszym organizmie takie jak: obniżenie temperatury w godzinach wieczornych, wytwarzanie melatoniny (sygnału biologicznego informujące o nocy), czy na przykład zwolnienie pracy jelit. 

Przystosowanie się organizmu ludzkiego do rytmu dobowego tłumaczone jest istnieniem wbudowanego zegara biologicznego. Badacz, geolog Michel Siffre uczestniczył w dwóch eksperymentach psychologicznych, które miały na celu zbadanie, jak zachowuje się organizm człowieka w sytuacji odcięcia od światła i zegarów  – naukowcy chcieli sprawdzić, ile trwa cykl dobowy naszego organizmu.

Badacz poddany eksperymentowi najpierw spędził 2 miesiące  w jaskini w Alpach – ustalono, że jego cykl czuwania i snu wynosił ok. 24,5h! Czyli dokładnie tyle, ile trwa doba.  Potwierdziło to założenie o istnieniu zegara biologicznego, niezależnego od wpływów wewnętrznych. W kolejnym eksperymencie spędził w jaskini 6 miesięcy, jego cykl był nieregularny, spożywał posiłki i zasypiał o różnych godzinach. Jednak to, co różniło to badanie od poprzedniego to fakt sterowania światłem przez badaczy na powierzchni – włączali oni światło, gdy Siffer się budził, a gasili, gdy kładł się spać. W  efekcie jego cykl się ustabilizował i wynosił ok. 25h.  To prowadzi do wniosku, że nasz organizm jest naturalnie zgodny z cyklem dobowym. 

Kategorie: Psychologia

Oktawia Toman

Oktawia Toman

Ukończyłam psychologię ze specjalnością kliniczną i zdrowia w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie studiów redagowałam Czasopismo Studentów Psychologii STIMULUS. Brałam udział w wolontariacie w szpitalu na oddziale geriatrycznym w projekcie Zdrowy Kontakt. Doświadczenie zdobywałam w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Lublińcu, a także na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym Szpitala im. J.Babińskiego w Krakowie. Ukończyłan także szkolenie z zakresu Uzależnień Behawioralnych. Moje główne obszary zainteresowań to seksuologia, Język i Kultura Głuchych oraz psychoedukacja. Uwielbiam gotować, a czas najlepiej spędzam przy kawie i książce. ,,Nie rezygnuj z marzeń.(...) Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne." Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.