Psychologia sportu

Opublikowane przez Agata Welzandt w dniu

Jedną z dostępnych specjalności psychologicznych jest psychologia sportu.

Co to jest psychologia sportu? Czym się zajmuje?

W każdym sporcie istotną rolę pełni fizyczne przygotowanie zawodnika. Ważne są również umiejętności techniczne i taktyczne. Natomiast sferą, która często w dużej mierze decyduje o uzyskiwanych wynikach, zwłaszcza na wysokim szczeblu sportowym jest psychika. W obecnych czasach obserwujemy zwiększone zainteresowanie sportowców, trenerów do pracy z psychologami. W Polsce dużą zasługę w tym zakresie przypisuje się profesorowi Janowi Blecharzowi, który
z sukcesami współpracował m.in. z Adamem Małyszem.  

Dziedziną zajmującą się zachowaniami związanymi ze sportem, ćwiczeniami fizycznymi jest psychologia sportu. Próbuje ona odpowiadać na pytanie jakie czynniki wpływają na rezultat sportowy oraz jak uprawianie aktywności fizycznej wpływa na psychikę, zdrowie. Psychologowie przekładają również zdobytą wiedzę na praktykę wykorzystując ją do pracy z poszczególnymi zawodnikami czy całymi drużynami.

Do głównych zadań psychologii sportu należy oddziaływanie na wzrost poziomu osiągnięć zawodnika. Wbrew powszechnym przekonaniom, psycholog sportu nie jest osobą pracującą wyłącznie z zawodnikami, którzy mają problemy, spadek formy, ale pomaga też doskonalić umiejętności zawodników, którzy na bieżąco osiągają sukcesy. Dzięki temu sportowiec może się rozwijać. Może to zostać uzyskane poprzez uczenie zawodnika jak radzić sobie z trudnymi emocjami czy stresem towarzyszącym uczestnictwu w zawodach, budowaniu pewności siebie oraz świadomości własnego ciała. Wyćwiczone w treningu psychologicznym umiejętności, takie jak: odporność psychiczna, koncentracja, samokontrola przydają się nie tylko w trakcie aktywnej kariery sportowej. Są one pomocne w powrocie do sportu po kontuzjach, przejściu na sportową emeryturę oraz w ogólnym samorozwoju.

Co zrobić, aby zostać psychologiem sportu?

W celu uzyskania oficjalnego certyfikatu psychologa sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego należy uzyskać tytuł magistra psychologii oraz ukończyć studia podyplomowe lub szkolenia z zakresu psychologii sportu. Dodatkowo należy posiadać umiejętności diagnostyczne i praktyczne, a swoje działania poddawać superwizji. Certyfikaty są stopniowalne: „Psycholog Sportu II klasy”, „Psycholog Sportu I klasy”, „Psycholog Sportu klasy Mistrzowskiej- Superwizor”, na każdym poziomie kandydat musi spełnić pewne wymagania.   


Agata Welzandt

Agata Welzandt

Ukończyłam z wyróżnieniem Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do moich specjalności należy psychologia kliniczna i zdrowia oraz psychologia sportu, którą realizowałam na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W trakcie studiów działałam w kole naukowym, byłam członkiem zespołów badawczych  oraz wolontariuszem w projekcie „Zdrowy kontakt” w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Umiejętności praktyczne rozwijałam podczas praktyk w różnych placówkach, takich jak: szkoły, przedszkola, szpitale, poradnie, placówki terapeutyczne oraz klub sportowy. Od września rozpoczynam pracę jako psycholog szkolny w jednej z krakowskich szkół podstawowych. Szczególnie interesuję się: psychologią sądową, zagadnieniami związanymi z edukacją i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, samoregulacją zachowań oraz motywacją w sporcie. Uwielbiam brać udział w wydarzeniach sportowych, czytać książki fantastyczne i spotykać się ze znajomymi.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.